Dehydrated Microbiology Media
- (352)
- (9)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (174)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (16)
- (3)
- (1)
- (10)
- (5)
- (16)
- (4)
- (248)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (70)
- (68)
- (2)
- (60)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (14)
- (3)
- (2)
- (2)
- (65)
- (1)
- (1)
- (471)
- (14)
- (34)
- (4)
- (20)
- (13)
- (528)
- (1)
- (1)
- (2)
- (72)
- (3)
- (1)
- (71)
- (73)
- (61)
- (58)
- (6)
- (14)
- (2)
- (1)
- (4)
- (63)
- (13)
- (2)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ DNASE Agar (Dehydrated)
Detect the microbial deoxyribonuclease enzymes, particularly from staphylococci with this differential medium.
Thermo Scientific Chemicals Terrific Broth
Terrific broth is a nutritionally rich medium for the growth of bacteria and used to promote strain maintenance, cloning, and protein expression.
| Sensitivity | Hygroscopic; Moisture sensitive |
|---|---|
| Form | Powder |
| Packaging Type | Glass Bottle |
Thermo Scientific™ Nutrient Agar (Dehydrated)
Cultivate and maintain wide variety of microorganisms with Nutrient Agar.
Thermo Scientific™ EC Broth with MUG (Dehydrated)
Selectively detect Escherichia coli from food and environmental samples with this selective medium.
| Content And Storage | 15° to 30°C |
|---|---|
| Product Type | Bacterial Growth Medium |
| pH | 6.9 |
| Sterility | Sterile |
Thermo Scientific™ Todd-Hewitt Broth (Dehydrated)
Prepare antigenic streptococcal hemolysin and cultivate the streptococci prior to serological groupings with this medium.
Thermo Scientific™ Maximum Recovery Diluent (Dehydrated)
Achieve maximum recovery of microorganisms during dilution with this protective, isotonic diluent.
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
|---|---|
| Form | Powder |
| Certifications/Compliance | Industrial Reference: AFNOR, BSI, EP, IDF, ISO, NMKL |
Thermo Scientific™ Brilliance™ Bacillus Cereus Agar Base (Dehydrated)
Isolate and differentiate Bacillus cereus from food samples with this chromogenic and selective medium.
Thermo Scientific™ Remel™ Fraser Broth Base
Use with acriflavin, nalidixic acid, and ferric ammonium citrate for the selective enrichment of Listeria species.
| Description | Fraser Broth Base |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Broth |
| Form | Powder |
Thermo Scientific™ Oxoid™ Cronobacter Screening Broth Base
Oxoid Cronobacter Screening Broth Base, a selective enrichment broth, isolates Cronobacter spp, from food and environmental samples.
Thermo Scientific™ Mycoplasma Agar Base (Dehydrated)
Cultivate and isolate Mycoplasma species with this basal medium when used with any satisfactory supplements
Thermo Scientific™ Remel™ Phenylethyl Alcohol Agar
Selectively isolate gram-positive cocci using Phenylethyl Alcohol Agar (PEA) (Dehydrated).
BD BBL™ Sugar Free Agar
For the detection and enumeration of organisms in butter and other processed dairy products.
Thermo Scientific™ Bismuth Sulphite Agar (Modified Wilson & Blair Medium) (Dehydrated)
Isolate Salmonella typhi and other salmonllae from pathological material, sewage water supplies, food and other products with this medium.
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| Format | Capsule |
| Product Type | Nutrient Agar |
| Formulation | Tryptone 10g/L, Yeast extract 5g/L, NaCl 10g/L, Agar 15g/L |
| Grade | Molecular Biology |
| Shelf Life | 4 Years |
| For Use With (Application) | For growth of bacteria |